МИГ - КОТЕЛ/СУНГУРЛАРЕ/ВЪРБИЦА

 

Проект „ЛИДЕР/ВОМР: Нашето общо бъдеще“

               

На 10.04.2024 г. беше подписан Административен договор РД50-11/10.04.2024 г. по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 за изпълнение на проект 06RDNP001-19.607-0015 с наименование „ЛИДЕР/ВОМР: Нашето общо бъдеще“.

Проектът се явява част от голям партньорски проект. Бъдещето на Подхода ЛИДЕР е глобална тема и това предопределя широк кръг участници от европейското ЛИДЕР семейство. В проектната инициатива се включват представители на 20 организации, работещи по Подхода ЛИДЕР, от 10 държави. Партньори на настоящето проектно предложение са:

1. LAG LEADER Regioun Mëllerdall, базирано в 9 Rue André Duchscher, 6434 Echternach - Люксембург, Код на МИГ: LU-003;

2. Сдружение с нестопанска цел Местна инициативна група „Котел, Сунгурларе и Върбица”.

Държави, в които ще се изпълняват дейностите по проекта са Република България и Великото херцогство Люксембург.

Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е 183 513,00 лв. (100% безвъзмездно финансиране). Проектът ще се изпълнява 16 месеца.

 

Основната цел: Разработване на нова дефиниция на ролята на задачите в ЛИДЕР регионите и пред МИГ на транснационално и регионално ниво - следвайки концепцията на „нова ориентация на мисията“ във връзка със сложните предизвикателства: финансови ресурси за регион за определен програмен период; повишаване на компетентността на персонала на пълно работно време и доброволен персонал на МИГ; подобрена легитимация на ЛИДЕР като регионално участие (тройно предизвикателство).

 

Конкретни цели:

1. Общоевропейски трансфер на опит относно добавената стойност на LEADER за подпомагане установяването на местните групи за действие като публично-частни партньорства със специални компетенции в управлението на иновациите и трансформацията.

2. Установяване ролята на публично-частно партньорство със специален опит в управлението на иновациите и трансформацията и ролята на „социален предприемач“, отговорен за проекти.

3. Разработване на модел на иновации в ЛИДЕР като транснационален модел на публично-частно партньорство за управление на иновациите.

4. Преразглеждане на иновациите като социална трансформация с важност за бъдещето на Европейския съюз в контекста на глобализацията и намиране на нови решения.

5. Повишаване на активността на местните инициативни групи по отношение на решаване на общи проблеми за региона и за Европейския съюз.

6. Повишаване на капацитета на ЛИДЕР регионите да се адаптират към новите социално-икономически предизвикателства в региона и на ЕС.

7. Установяване на нови хоризонти за ЛИДЕР подхода с цел устойчивото му развитие в дългосрочен план.

 

 

 

 

Свържете се с нас