МИГ - КОТЕЛ/СУНГУРЛАРЕ/ВЪРБИЦА

  

Проект „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“

 

На 10.01.2024 г. беше подписан Административен договор № РД50-4/10.01.2024 г. по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020.

Проектът „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“ е проект за съвместни действия за вътрешнотериториално сътрудничество, реализиран в партньорство между две български местни инициативни групи. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е 195 512,00 лв. (100% безвъзмездно финансиране),от които 97 756,00 лв. са за изпълнение на дейности на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“. Проектът ще се изпълнява 12 месеца. Той е единственият проект по мярка 19.3 и по програмите за сътрудничество, в който всички партньори изпълняват пълният обем дейности по един и същи начин.

               

Основната цел: Разработване и въвеждане на иновативни продукти, процеси и бизнес модели, целящи повишаване на ресурсната ефективност на икономиката, подпомагане и внедряване на иновации, адресиращи повишаването на конкурентоспособността на икономиката на териториите на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“ и МИГ „Поморие“ и трансформирането й в икономика, базирана на знанието и интелигентния растеж.

Конкретни цели:

1. Изготвяне и прилагане на политики за насърчаване на устойчивия туризъм, който създава работни места и популяризира местната култура и продукти като начин за постигане целите на стратегиите за ВОМР на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“ и МИГ „Поморие“ .

2. Предприемане на реални стъпки от страна на двете местни инициативни групи за създаване на геопарк в техните територии с цел насърчаване растежа на доходите и създаването на заетост на териториите чрез узаконяване на новата категория - територия „Геопарк“.

3. Стимулиране развитието на иновативни алтернативни форми на туризма в частност на геотуризъм, допринасящи за устойчивото развитие на местните общности на териториите на МИГ „Котел, Сунгурларе и Върбица“ и МИГ „Поморие“, подпомагащи постигането на целите на стратегиите за ВОМР чрез осъществяване на съвместни дейности, допринасящи за устойчивото развитие на местните общности.

4. Стимулиране на териториалното развитие, намаляване на териториалните различия и създаване на силни териториални брандове.

5. Стимулиране на интегрирано териториално развитие на туризма чрез формиране на подходящи организационни структури, координация на предлагането и прилагане на териториална диференцирана туристическа политика.

6. Създаване на иновативна схема/рамка и методология за развитие и насърчаване на устойчив туризъм, така че да може да се използва от други МИГ и организации.

Проектът цели да създаде всички реални условия за узаконяване на защитена територия „Геопарк на ЮНЕСКО“, като предпоставка и основа за развитието на геотуризма. Геотуризмът е икономически успешно ориентиран и бързо развиващ се нов туристически бизнес сектор, който може да съживи икономически изостаналите райони. По този начин ще се насърчи съвместно устойчиво и балансирано икономическо развитие на целевия регион чрез диверсифициране на туристическото предлагане; ще се развият иновативни форми на алтернативен туризъм като основен фактор за ефективно използване и експлоатиране на общите предимства и потенциали и преодоляване на дисбалансите в региона; ще способства за постигането на целите на стратегиите за ВОМР.

Проектът е единственият по мярка 19.3 от мярка 19, ПРСР 2014-2020, по който се създават 3 (три) съвместни продукта. Проектът „ROADS: Пътища към устойчив геотуризъм“ е иновативен, защото включва:

1. Нови идеи - узаконяване на териториите „Геопарк на ЮНЕСКО“;

2. Нови продукти - съвместна Методология за разработване на геопаркове. В България няма разработена методика за геопаркове;

3. Нови услуги - създаване на музейни експозиции „Геоложки феномени“;

4. Нов модел на проект за сътрудничество - това е единствения проект по мярка 19. 3 и по програмите за сътрудничество, в който всички партньори изпълняват пълният обем дейности по един и същи начин;

5. Иновативна стратегия на проекта, с добро дефиниране и определяне на целите и резултатите; 

Проектът е иновативен от гледна точка на съвместния продукт – разработване на методология за създаване на геопарк в България и създаване на музейни експозиции. Тази методология ще послужи на двете МИГ в процеса по създаване на Геопарк на техните територии, тя ще бъде първия създаден такъв документ, който ще бъде предоставен на широката общественост (на интернет страниците на двата МИГ-а, в социалните мрежи и др., както и разпечатан във вид на каталог на хартиен носител).

 

Резултати от проекта:

 

1. Топографска, геоложка и ландшафтна карта:

2. Популяризаторски материали карти и схеми, постерни табла и фотографии за геоложката история на района (на български и английски):

3. Съдържанието на  полеви информационни панели (на български, английски и руски език) 12 бр.:

4. Лабораторни анализи - петрографски и палеонтоложки изследвания на петрографски и електронен микроскоп 80 проби:

5. Разработване на презентации и видеоклипове за геотопите и геоложката история на района (на български и английски език) 12 бр.:

6. Изработка на поставки, етикети и аранжиране на музейната колекция 200 поставки и етикети:

7. Геотопи (20):

Свържете се с нас